Docker Nedir, Docker Kavramları ve Docker Kullanımının Avantajları

Merhabalar,

Bu yazımda Docker’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını, avantajlarını, image ve container gibi kavramları, docker ile virtual machine arasındaki farkları ve microservice mimarisi içinde neden kullanılması gerektiğini ve docker komutlarına değineceğiz.

Docker Nedir?

Docker en net tanımlamayla open source bir ‘container’ teknolojisidir. Docker, aynı işletim sistemi üzerinde, yüzlerce hatta binlerce birbirinden izole ve bağımsız containerlar sayesinde sanallaştırma sağlayan bir teknolojidir. Web uygulamalarımızın kolayca kurulumunu, testini, çalışmasını ve deploymentını sağlar. Bunun yanında sunucu maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Docker Daemon:

Hypervisor’ün dockerdaki karşılığıdır. Bütün CPU ve RAM vb gibi işletim sistemine ait işlerin yapıldığı bölümdür.

Container Nedir:

Docker Daemon tarafından Linux çekirdeği içerisinde birbirinden izole olarak çalıştırılan process’lerin her birine verilen isimdir. Virtual Machine (Sanal Makina) analojisinde Docker’ı Hypervisor’e benzetirsek fiziksel sunucu üzerinde halihazırda koşturulmakta olan her bir işletim sisteminin (sanal sunucunun) Docker’daki karşılığı Container’dır.

Image Nedir:

Containerlar layer halindeki Image’lardan oluşur. Docker Image ise containerlara kurulacak ve run edilecek olan uygulamaların veya OS’lerin image dosyalarıdır. Örnek verecek olursak mysql, mongodb, redis, ubuntu, mariadb.. Yüzlercesi mevcut. Buyrun: Docker Images List.

Fakat burada şöyle bir ayrıntı var. Aslında container içerisindeki imagelerin içeriklerinin ve tanımlamalarının gerekli tutulduğu bir dosya var. Bu dosyamızın adı: Dockerfile. Tamamen bu isimde, ne büyük ne de küçük harflerden oluşan, bir bakıma containerlar içindeki imagelerın registration’ını yapan bir dosya. Burda önemli nokta şu: Her bir image Dockerfile dediğimiz bu dosyanın altında tanımlanması zorunlu.

Docker Registry Nedir:

Gelelim bence işin en zevkli kısmına. Tıpkı github gibi geliştiriciler açık kaynaklı olarak docker imagelerini yükleyerek ve DockerHub’ta paylaşarak imagelerin bizim de indirip kullanmamıza olanak sağlıyorlar. Kısaca imagelar Docker Registrylerde tutuluyor. Örneğin siz postgres image’ını kullanmak istiyorsunuz; postgres image linkinden

docker pull postgres

komutu ile indirip artık bu image ile container oluşturabiliyorsunuz. Aslında github’a çok benziyor. Siz de kendiniz imageleri oluşturup yükleyip başkalarının da sizin yarattığınız imageları kullanmalarını sağlayabiliyorsunuz. İsterseniz Private olarak ta registerynizi tutabilirsiniz. Docker bu hizmeti de size sunuyor.

Docker CLI Nedir:

Kullanıcının Docker Daemon ile konuşmasını sağlayan, docker komutlarının çalıştırıldığı CLI ekranıdır.

Docker Compose Nedir:

Compose, birden fazla containere sahip docker uygulamalarını tanımlamak ve çalıştırmak için kullanılır. Compose ile uygulamanızın servislerini configure etmek için bir YAML dosyası kullanılır. Ardından, tek bir komutla configure ettiğiniz ayarlar ile tüm servislerinizi oluşturup ve başlatabilirsiniz.

Compose tüm ortamlarda çalışır: production, staging, development, testing ve diğer CI iş akışları da dahil olmak üzere.

Compose kullanmak temel olarak üç adımlı bir işlemdir:

 1. Uygulamanızın ortamını Dockerfiledosyası ile herhangi bir yerde yeniden üretilebilecek şekilde tanımlayın .
 2. docker-compose.yml uygulamalarınızı izole ortamda beraber çalışacak şekilde yaml dosyası içinde set edebilirsiniz.
 3. docker-compose up komutuyla birlikte tüm uygulamanızı başlatır ve çalıştırabilirsiniz.

docker-compose.ymldosyası aşağıdaki gibidir :

version: '2.0'
services:
 web:
  build: .
  ports:
  - "5000:5000"
  volumes:
  - .:/code
  - logvolume01:/var/log
  links:
  - redis
 redis:
  image: redis
volumes:
 logvolume01: {}

Docker’ın Avantajları Nelerdir?

 • Docker saniyeler içerisinde başlar, çünkü içerisinde barındırdığı her bir container sadece birer processtir. Böylece karşımıza lightweight bir yapı karşımıza çıkar. Bu da bizi sanal makinelerin hantallığından kurtarmış oluyor aslında 🙂
 • Daha hızlı deployment süreci: İşte bence en önemli avantajı diyebilirim docker için. Dockerı kullanmak için yeni bir environment kurmaya gerek yoktur. Farklı sunucularda çalışmak isteyen developerlar sadece docker imageleri indirip o sunucuda imageleri çalıştırmaları yeterlidir. Böylece ‘benim makinemde çalışıyordu, sunucuda neden çalışmıyor!’ gibi sorunlardan da kurtulmuş oluruz 🙂
 • Daha Kolay Yönetim ve Ölçeklendirme: Bir sanal makineye göre docker üzerindeki containerleri çok daha kolay bir şekilde çalıştırabiliriz veya istediğimiz zaman yok edebiliriz. Containerleri manage etmek için farklı toollar mevcut. En çok ta Orchestrator diye nitelendirdiğimiz Kubernetes teknolojisi daha popüler olarak kullanılıyor. Kubernetes, kısaca container kullanan uygulamaların dağıtımını, ölçeklendirmesini ve yönetilmesini otomatik hale getiren açık kaynak kodlu bir sistem. Kubernetes mimarisini ve çalışma sistemini detaylı olarak öğrenmek isterseniz sizin için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir linki bırakıyorum: https://www.mshowto.org/kubernetes-nedir.html
 • Daha İyi Kaynak Kullanımı Sanal makinelere göre tek bir sunucu üzerindeki kaynak tüketimi dockerda çok daha verimlidir. Daha az kaynak tüketimi ile daha fazla containeri çalıştırabiliriz.
 • Deployment Verimliliği: Dockerın en güzel yanlarında birisi de şu: Siz localinizde test ettiniz, uygulamanızı Test veya Live ortamınıza attınız. (veya daha çeşitli ortamlar (dev, staging, pre-prod vs..) Localde çalıştırdığınız her şey burada da aynı şekilde çalışacak. Container ve Imagelerin tutulduğu dockerfile’ları da Git üzerinde tutmanız işinizi daha da kolaylaştıracağından eminim.
 • Farklı İşletim Sistemlerine Destek Vermesi Docker Windows, Linux, MacOs gibi farklı işletim sistemlerine destek verir.
 • Popüler Cloud Servislerle Entegre Edilebilir. Docker , AWS, Microsoft Azure, Ansible, Kubernetes, Istio ve daha fazla tool ve cloud hizmetlerle entegre şekilde çalışabilir.