Nasıl iyi bir yazılımcı olurum?

Her şeyden önce bilgisayar başında vakit geçirmeyi sevmelisiniz. Yazılım sabır ve emek işi. Bilgisayara olan ilginiz alakanız ve yazılımcı olmaya olan inancınız tam ise; doğru yoldasınız demektir. Yazılım belki defalarca saatlerce aynı kod üzerinde durmak demek. Bilgisayarda sizin hayatınızda vazgeçilmez olmalı.

Sürekli öğrenmelisiniz, yazılım dünyasının sınırı olmadığını unutmayın.

Öğrendiklerinizi aktarmalısınız, bildiklerinizi başkasına anlatmalısınız. Sizin başkalarına öğretecek bilgileriniz olduğu gibi, başkasından da sizin öğreneceğiniz çok şey olduğunu unutmamalısınız. Bu alanda kendimizi geliştirmezsek ilerleyemeyiz. Bildiklerimizi paylaşmalıyız.

İşi bilenden öğrenin, alanında kendini kanıtlamış kişiler ile iletişimde olun. O kişilerin bilgi birikim ve tecrübelerinden yararlanın. BilgeAdam Akademi’de ki eğitmenler size bilgilerini aktarmak için beklemekte..

Projeniz olmalı, bir dili öğrenmeye başladıysanız ve bunu karşı tarafa ispatlamak istiyorsanız muhakkak o dil ile akalı proje geliştirmelisiniz. İş hayatına girerken ya da girdiğinizde yaptığın projeler sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

Önceliğiniz para olmasın, yazılım alanında kendinizi geliştirseniz yüksek meblağlar kazanabilirsiniz ancak bu birinci sırada olmamalı. Önceliğiniz kariyer, başarı odaklı olursa para da ardından gelecektir.

Yani yazılımdan keyif ve heyecan duymalısınız. Üstelik tek ihtiyacınız bir bilgisayar… Elinizin altında bilgisayarınız olduğu sürece istediğiniz yerde istediğiniz zaman kodlayabilirsiniz. Dünya çapında Yazılımcıların %80 i hobi olarak kodladıklarını söylemekte. Herkesin hayali keyif aldığı işi yapmak değil midir?