Yazılımcı olmak için Bilgisayar Mühendisi / Yazılım mühendisi mezunu olmam şart mı?

Hayır şart değil. Yazılımcı olabilmek için illa Bilgisayar Mühendisi ya da Yazılım mühendisi mezunu olmanız gerekmiyor.

Mühendislik olmanız sizi İnsan Kaynakları süreçlerinde muhakkak ileriye taşıyacaktır. Ancak bu açığı kendiniz de kapatabilirsiniz. Gerçekten iyi yazılmış proje örnekleriniz varsa, bilgisayar başında iyi kod yazabiliyorsanız, güvenilir kurumlardan sertifikanız var ise, aradaki açığı kapatırsınız. Gerçekten yazılımcı olmak istiyorsanız ilgili okulu okumuyor olmanız size engel olmamalı. Bu şekilde piyasada çalışan ya da kendi işini yapan binlerce yazılımcı mevcut. Yazılımcı olmak için en başta azimli ve sabırlı olmanız gerekli. Bol bol pratik yapmanız, olabildiğince gerçek hayat projesi içinde yer almanız ve deneyim kazanmanız okul tarafındaki açığınızı kapatacaktır. Bu işi gerçekten isteyerek yaptığınızda iş kapıları açılacaktır.

YASAD Başkanı Ufuk Güneş, yazılım sektörünün her yıl 70 bin elemana ihtiyaç duyduğunu ancak üniversite mezunu sayısının 10 bin olduğunu belirterek, bu insanların bir kısmının da sektörün aradığı kalitede olmadığını söylüyor. Aradaki bu yazılımcı boşluğu da bu alandan mezun olmayan kişilerden temin edilmek durumunda. Bunlardan biri de neden siz olmayasınız?

Microsoft kurucusu Bill Gates, Oracle kurucusu Larry Ellison, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Twitter kurucusu Jack Dorsey’in de ilgili bölüm mezunu olmadığını ama bilişim sektöründe çok başarılı girişimciler olduğunu unutmayın!